Poznawczo-behawioralna terapia małżeńska

Terapia małżeńska czy terapia par?

Terapia małżeńska czy terapia par to forma psychoterapii, która dotyczy związków: małżeńskich (formalnych) i par (nieformalnych). Forma terapii jest taka sama niezależnie od statusu związku.

Terapia małżeńska/ terapia par skierowana jest do osób, które doświadczają kryzysów w swoim związku lub po prostu chcą poprawić jakość swojej relacji.

Terapia małżeńska/par pozwala na zrozumienie przyczyny konfliktów, uczy radzenia sobie z trudnymi emocjami w związku, pokazuje nowe możliwości rozwiązania napotkanych trudności.

Uczestnicząc w terapii ze Swoim partnerem/ Swoją partnerką nauczą się Państwo spokojnej, komunikacji opartej na szacunku, empatii, zrozumieniu siebie nawzajem.

terapia małżeńskaDowiedzą się Państwo jakie trudności odczuwa partner/  partnerka i jak można sobie wzajemnie pomóc.

W trakcie terapii małżeńskiej /terapii par głównym celem jest zbudowanie takiej relacji, która polega na wzajemnym zaufaniu, zrozumieniu i intymności.

W terapii dążymy do tego, aby zbudować miłość doskonałą, która według teorii Sternberga oparta jest na wielu różnych obszarach naszego zaangażowania w związek.

Kiedy połączymy intymność, zaangażowanie i namiętność – wtedy według Sternberga doświadczamy miłości doskonałej.

 

terapia małżeńska

Trójkąt miłości Sternberga

 

Do kogo skierowana jest terapia małżeńska i terapia par?

Na to pytanie można byłoby odpowiedzieć jednym zdaniem – kiedy pojawia się uczucie, że coś w Naszym związku jest nie tak, może kiedyś było lepiej…jest to pierwszy sygnał do zastanowienia się, czy nie dzieje się coś niepokojącego.

Terapia małżeńska jest więc dla:

• par, które mają problemy z komunikacją.

Nie potrafią się Państwo porozumieć, a wspólne rozmowy często kończą się kłótnią, zdenerwowaniem., tak naprawdę nie prowadzą do rozwiązania sytuacji a głównie do negatywnych emocji

• par, których relacja przybrała postać nieustających konfliktów .

Sprzeczki to już prawie codzienność, kłótnie są dosłownie o wszystko, każda drobna sprawa  wywołuje duże napięcia. Konflikty wpływają negatywnie nie tylko na  związek, ale również na dzieci lub otoczenie.

par, których związek przechodzi właśnie sytuacje kryzysowe: np. zdrada, śmierć członka rodziny…

• osób, które doświadczają “wypalenia” z roli partnerki/partnera .

Nie są Państwo pewni swojej miłości, codzienne życie zamieniło się w monotonie i wspólne mieszkanie. To co łączy to jedynie domowe obowiązki i ewentualnie sprawy finansowe. Miłość, która była na początku związku się skończyła…

par, które doświadczają trudnych zmian zachodzących w relacji, np.: narodziny dziecka, nowa rola rodzicielska, zmiana priorytetów…

 

W Centrum Terapii inHome pracujemy między innymi nad:

  • Umiejętnością porozumienia się – słucham i słyszę, rozumiem Partnera/kę.
  • Wzajemną bliskością, intymnością, troską.
  • Zrozumieniem i zmianą schematów, które wpływają negatywnie na jakość związku.
  • Poradzeniem sobie z kryzysami takimi jak: zdrada, długotrwałe kłótnie, wypalenie….
  • Oddzielaniem pracy od domu, radzeniem sobie ze stresem, który wpływa negatywnie na jakość związku.
  • Wychowywaniem dzieci, szczególnie gdy ten aspekt życia rodzinnego rodzi problemy wewnątrzmałżeńskie.
  • Zarządzaniem wzajemnymi finansami.
  • Umiejętnością wspólnego spędzania czasu, czerpaniem radości z bycia ze sobą.

 

Jak wygląda terapia małżeńska/ terapia par?

Po umówieniu się na spotkanie z terapeutą i po przeprowadzonym wywiadzie i diagnostyce, która możne trwać od 1 do 3 sesji ( w zależności od złożoności problemu) wspólnie określana jest istota problemu,  cele terapeutyczne i oczekiwania. Na tej podstawie terapeuta opracowuje indywidualny plan terapii. Spotkania odbywają się regularnie co tydzień lub co dwa tygodnie i trwają 80 minut.

Podczas każdego spotkania omawiane są ćwiczenia z poprzedniego tygodnia, analizowane są wybrane trudności i wskazane zostaję te elementy, które należy ćwiczyć w danym tygodniu.

 

Najczęściej zadawane pytania:

Co zrobić, gdy mój partner nie chce uczestniczyć w terapii par?

Najważniejsze w terapii to współpraca. Czasami jednak przyznanie się do trudności czy mówienie o swoich kłopotach z kimś obcym bywa niezwykle trudne.

Warto zapytać wprost partnera czy partnerkę co jest powodem niechęci? Czy jest to brak motywacji do ratowania związku czy może jest to poczucie wstydu i porażki?

Pomocne bywa zaproponowanie jednej wizyty, po której będzie można podjąć dalsze decyzji.

Jeśli natomiast nadal partner czy partnerka nie ma w sobie gotowości do terapii to  warto wtedy umówić się indywidualnie na spotkania. Często praca indywidualna dotycząca związku również przynosi pozytywne efekty.

 

Jak wygląda terapia małżeńska? Czy mamy się na spotkaniach kłócić?

Terapia małżeńska w podejściu poznawczo behawioralnym zakłada pracę nad myślami, emocjami oraz zachowaniem. Terapia nie polega na kłóceniu się w obecności terapeuty, choć czasem tak bywa. Ważne jest, że każda rozmowa jest okazją do nabycia i przećwiczenia nowych umiejętności komunikacji.

Ile trwa terapia?

Terapia polega na spotkaniach raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Spotkania trwają 80 minut. Terapia poznawczo-behawioralana prowadzona jest na spotkaniu, ale również poza spotkaniami terapeutycznymi. Terapeuta umawia się z parą na podejmowanie pewnych wyzwań czy na pracę własną dotyczącą danego tematu.

.

 

Aby skorzystać z terapii mogą Państwo umówić się już dziś telefonicznie lub mailowo.

 

terapia par, terapia małżeńska Kraków

Sylwia Stefańczyk, tel: 514 806 360